Máte rádi místa dýchající historií a opředená tajemnem? Pak přijměte pozvání do francouzské vesničky jménem Lacoste. Název by na první pohled mohl připomínat jméno světoznámé značky, ale pravda je na míle vzdálená.
Když nyní napíšu, že Lacoste leží v Petit Luberonu, regionu Provance, mezi Menerbes a Bonnieux, pak vás asi moc nezaujmu. Pokud ale doplním, že na zdejším hradě žil markýz de Sade, „známý“ pro své sexuální neřesti, pak pravděpodobně zbystříte svoji pozornost.
A jsme v Lacoste
Na sklonku dne, po celodenním putování po Provence, přijíždíme do Lacoste. Vzhledem k tomu, že vesnička je velmi malá, orientace je snadná a už od příjezdu nás navigační cedule navádí na hlavní parkoviště. Tady dáváme našemu vozu na chvíli odpočinout a vydáváme se po stopách jména de Sade.
Hlavním cílem návštěvy je zřícenina hradu markýza de Sade, která se tyčí na vrcholu kopce a i přestože zub času již ukázal svoji sílu, majestátně vyhlíží do okolí. Jak se tam dostat? Až na vrchol vede, starými kostkami dlážděná, cesta La Porte de la Garde.
Atmosféra místa začíná působit
Jakmile tady uděláte prvních pár kroků, začnete ihned vnímat kouzlo dávných časů a bude vám zřejmé, že hodinové ručičky zde už dávno neukazují správný čas. Při průchodu musím na mnohých místech zastavovat a opravdu se kochat pohledem, protože všechny ty staré domečky, jako z pohádky, opravdu dýchají minulostí.
Užívám si každý krok a atmosféru místa. Navíc dalších spoluobdivovatelů je zde jako šafránu, tak se hlavní ulička La Porte de la Garde může ukázat v tom nejlepším světle.
Při procházce, stejně jako ostatním, ani našemu pohedu neuniká starodávná drátěná zvonice. Ta i dnes slouží svému účelu.
Přibližně po dvaceti minutách stoupání, se dostáváme na vrchol, odkud na Lacoste vznešeně shlíží zřícenina hradu slavného markýze.
Výhled na sever, který se odsud nabízí je dechberoucí a to doslova. Nedivím se, že se markýz de Sade usadil právě tady.
Markýz de Sade, ten o kterém se mluví
Není asi možné, být na takovém místě a neptat se, kdo přesně markýz byl. A co na to historické prameny? Aristokrat, filozof a spisovatel Donatien Alphonse Francois comte de Sade, který v 18. století žil na zdejším hradě a svým životním stylem se dokonale postaral o proslavení, v té době téměř bezvýznamné, vesničky Lacoste. Jak se mu to podařilo? Do povědomí lidí a také do historie, vstoupil zejména kvůli násilným sexuálním praktikám a také literárním dílům, naplněných pornografií a sexuální fantazií. Za vše výše uvedené byl několikrát vězněn a na sklonku života pak léčen ústavu v Charentonu.
Velmi často, když jsem na místě, které je spojeno s něčím zvláštním, jako v tomto případě rozporuplná osobnost, zvědavost mě nutí získat další informace. Při svém hledání, tak nacházím film Perem markýza de Sade (Quills) z roku 2000, který ukazuje postavu markýza de Sade a zachycuje jeho pobyt v ústavu a ukázku jeho „tvorby“. Hlavní role jsou pod jedinečnou taktovkou Geoffrey Rushe a Kate Winselet. Místy hodně drsný film, plný napětí a hrůzy, ukazuje klima dané doby a poslední dny markýza de Sade. Pokud Geoffrey Rush, který zazářil v oskarovém snímku Králova řeč, patří mezi vaše oblíbence, pak máte možnost ho zde vidět v hodně netradiční roli. Podívejte se na malou ochutnávku v traileru níže.
Co na to všechno současnost?
Dnes je prostor u hradu domomem různých skulptur připomínajících markýza de Sade a přiznávají mu „věhlas“, který zapadlé francouzské vesničce Lacoste přinesl. V roce 1990 místo a její okolí zakoupil módní návrhář Pierre Cardin a od roku 1994 se zde pravidelně konají různé kulturní akce.
Zároveň prostor na návrší je dobrým místem nejenom pro odpočinek, ale také třeba pro piknik. Až sem je možné vyjet také autem, ale tím se připravíte o krásnou historickou procházku.
Návštěva Lacoste, jeho zříceniny a k tomu malá filmová třešinka na dortu, společně vytvořily celkem netradiční zážitek a daly nahlédnout pod roušku tajemné postavy jménem markýz de Sade. Budete-li v Provance, pak se zde určitě na chvilku zastavte a nechte na sebe působit starobylé kouzlo malé, ale přesto věhlasem velké vesničky.
Leave a Reply