Vánoční svátky tradičně už spojujeme s různými barvami, které na určitý čas ozdobí naše domovy a samozřejmě i vánoční stromečky. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se tradičně objevuje zelená nebo červená? A jak je to třeba se zlatou?
Barevná škála je na Vánoce velmi široká, ale vždy se objevuje několik základních barev, které můžeme brát jako stálice. Ale jak je to tedy s jejich významem? Jako zvídavé duši mi to nedalo a pustila jsem se do hledání. S jakým výsledkem? Inu, posuďte sami.
Zelená
Zelená barva, typická pro vánoční stromeček, cesmínu, břečtan anebo jmelí, se pro tradiční vánoční dekorace používá již tisíce let. Hlavním důvodem bylo rozzářit v průběhu tmavé zimy lidská obydlí a přinést naději, že zima brzy skončí a přijde krásné zářivé jaro.
Již staří Římané v průběhu ledna vždy zelené větvičky vyměňovali, protože zelená je nejenom barva prosperity, peněz, ale také štěstí. V Egyptě pak v zimním období přinášeli do svých obydlí zelené palmové listí.
V Evropě se v dávných dobách vždy na Štědrý den hrály biblické příběhy. Bylo to hlavně z toho důvodu, aby Bibli pochopili i lidé, kteří neuměli číst. A při těchto hrách, strom života z Rajské zahrady byla většinou zelená borovice, ozdobená červenými jablíčky.
Zlatá
Zlatá barva v temné zimně představovala světlo, slunce a naději. Společně s červenou barvou je také symbolem ohně, tedy tepla v mrazivých zimních dnech.
I hvězda, která se objevila na obloze po narození Ježíška, byla zlatá. Po jeho narození se do Betléma vydali tři mudrcové (známí jako tři Králové), kteří k jeho nohám složili zlato jako hold královské důstojnosti, kadidlo pro uctění božského původu a také myrtu, která připomínala proroctví, že Ježíš svým utrpením vykoupí lidstvo.
Červená
Červená barva byla spojována s jablky na stromu života, jak již zaznělo výše. Ve spojení s vánočními barvami je často také spojována také cesmína, která je oblíbená zejména v anglických zemích. Tuto rostlinku v dávných dobách uctívali Keltové, Římané a v Evropě věřili, že větvičky chrání před zlými silami. V křesťanském podání pak ostré listy cesmíny představují Kristovu trnovou korunu a červené bobulky jeho krev, když umíral na kříži.
Bílá
V západních kulturách bílá barva představuje hlavně mír, čistotu, nevinnost a dokonalost. Zároveň bílá pomáhá navodit tu správnou zimní atmosféru, protože je to barva sněhu. Bílá je také symbolem chleba, který pojídali křesťané, když se Kristus pro ně obětoval.
Modrá
Modrá barva je často spojována s Panenkou Marií. V dávných dobách byla modrá barva dokonce dražší než zlato a oděv této barvy mohli nosit pouze členové královské rodiny nebo velmi bohatí lidé. Marie, aby se zdůraznil její velký význam, byla velmi často na malbách oblékána do modrého šatu.
Vánoční dekorace dnes většinou hrají ještě mnoha dalšími baravami, nejenom těmi výše uvedenými. Určitě mi dáte za pravdu, že ve finále na barvách tolik nesejde, protože důležitá je pohoda a radost, která by v této době neměla rozhodně chybět. Co myslíte? A prozradíte, která z vánočních barev je patří mezi vaše favority?
Líbil se vám tento příspěvěk? Sdílejte ho na sociálních sítích a dejte o něm vědět ostatním.
U mě jasně vede zelená a bílá 🙂 Bez těch si zimu neumím Vánoce představit.