Cesty provoněné levandulí patří hlavně k Provence, ale i u nás se tato nádherně voňavá a hlavně léčivá rostlinka zabydlela. Uklidňuje naši mysl, hojí, zmírňuje nečekanou bolest, chutná výborně s masem, v salátech a hlavně krásně vypadá a nádherně voní.
Po svém letním putování v Provence jsem se domů vrátila nejenom opojená vůní, ale také s nadšením, že si tyto příjemné pocity o něco prodloužím a pustím se do letního tvoření díky několika rostlinám, které mám v záhoně. I přesto, jak už vím z Muzea levandule, ta naše záhonová levandule není tak aromatická, jako ta pravá, ale radost stejně udělá. Takže se vrhám do svého oblíbeného levandulového tvoření. Příběh by měl jít ale trochu popořádku, takže než vám povím, o svých nejoblíbenějších levandulových projektech, tak na začátek něco málo o této fialové bohyni.
Co praví historie?
Jak to s fialovou kráskou začalo? Léčivé účinky levandule už objevili staří Řekové a Římané, kteří si ji velmi rádi přidávali do koupele. Jméno levandule pochází z latinského názvu „lavare“, což znamená omývat. Proto také byla levandule v dávných dobách využívána hlavně do koupelí a pro kosmetické účely. Postupně se z ní začaly vyrábět parfémy a našla také cestu do gastronomie a lékařství.
V dobách moru levanduli využívali pro dezinfekci vzduchu a v průběhu 2. světové války se levandulový olej používal jako antiseptikum. Levandule si postupně získávala velkou oblibu nejenom pro své léčebné účinky, ale hlavně pro svoji vůni a vzhled. S celosvětově rostoucí popularitou se pak dostala i k nám. Stále si ještě pamatuji otevírání skříně u babičky a tu krásně jemnou vůni čistého prádla, provoněného levandulí.
Sběr a skladování
Kdy je ideální levanduli sklízet, abychom co nejvíce využili jejích předností? Nejlepší dobou pro sběr je čas, kdy je levandule v plném květu a svítí hodně sluníčko (ideálně horké letní poledne). Tolik alespoň praví rada od pěstitelů z Provence. Nejdůležitější je samozřejmě květ levandule, ale do koupelí můžeme použít celou usušenou rostlinu. Pro dlouhodobější skladování doporučuji skleněné nádobky, ve kterých si levandule udrží svoji aromatickou vůni. Do prádla nebo pod polštář pak využijeme nejlépe naplněné plátěné pytlíčky, díky kterým bude její aroma příjemně prostupovat vzduchem.
Jak s ní naložit
Na levanduli je báječné to, že si s jejími kvítky může člověk skutečně vyhrát. Nejjednodušší a nejrychlejší možností, jak levanduli využít, je čerstvě natrhaná ve váze nebo džbánku. Krásně provoní kuchyň a věřte, že pak se vám z kuchyně nebude chtít moc odcházet, protože ta její vůně je jako vábnička. Ideální je také při večerním posezení na terase, kdy její vůně odhání nezvaný večerní hmyz.
Domácí voňavý olejíček
Do teplé zimní koupele se bude hodit levandulový olej, jehož příjemné aroma pohladí naše tělo a povzbudí smysly. A jak na to? Do jakékoliv sklenice s uzávěrem vložíme čerstvé květy a zalijeme olivovým olejem. Takto připravený základ postavíme na teplé a slunečné místo, kde levanduli necháme vyluhovat. Po několika týdnech čekání olej scedíme a uložíme na temné místo. A pak, když přijdou chladné zimní večery, si můžeme dopřávat voňavou večerní koupel.
Pro výrobu oleje je možné využít jak jen květy, tak také květy společně se stonky. Otestovala jsem obě varianty s pozitivním výsledkem, takže tady to bude pak na vašem uvážení, kterou variantu zvolíte.
Sametově jemné mýdlo
Do koupele plné relaxace kromě olejíčku patří také voňavé levandulové mýdlo, kterým dopřejeme pokožce patřičnou péči a očistu. A mít k tomu ještě nádhernou vůni levandule je dvojnásobnou výhrou. Pokud právě přemýšlíte, že byste letos vyzkoušeli vytvoření svého vlastního mýdla, pak mám tady pro vás jeden osvědčený recept.
Co bude třeba:
- 300g glycerinu na výrobu mýdla
- 1/2 šálku sušených levandulových květů
- 3 kávové lžičky aromatického levandulového oleje
- fialové gelové barvivo
Ve vodní lázni rozpustíme glycerin na výrobu mýdla, do kterého postupně přidáme olej a sušené květy levandule. Dáváme pozor, aby nám při rozpouštění glycerin nesevřel. Na závěr, podle toho, jak tmavé mýdlo si přejeme, přidáme barvivo. Takto připravenou hmotu nalejeme do mýdlových formiček a necháme do druhého dne ztuhnout.
Sirup s chutí levandule
Jedním z mých dalších oblíbených letních projektů je levandulový sirup, který je základem pro výborný nápoj pro osvěžení v horkých letních dnech.
Co bude třeba:
- svazek čerstvé levandule (květy i stonky)
- 1 kg cukru (krystalový nebo mletý)
- 1 litr vody
- 2 celé skořice
- 2 citrony
Opláchnutou levanduli dáme do hrnce a přidáme vodu. Omyté citrony nakrájíme na kolečka stejně jako skořici. Připravený základ levandulového sirupu přivedeme do bodu varu a pak vaříme přibližně 15 – 20 minut. Poté vše necháme vychladnout a odpočinout do druhého dne. Následující den vše scedíme přes sítko, opět přivedeme do varu a za stálého míchání postupně přidáváme cukr. Odstavíme, necháme trochu vychladnout a naléváme do připravených lahví.
Vyzkoušela jsem již několik sirupových variant a tato verze se mi nejvíce osvědčila. Určitě přidám i informaci, kterou najdete i všude na internetu, že tento nápoj by neměly pít nastávající a kojící maminky. Pokud máte problém večer usnout, pak je tento levandulová šťáva dobrým pomocníkem.
Levandulové paličky
A na závěr můj snad nejoblíbenější levandulový nápad, kterým jsou levandulové paličky. Ještě dlouho po skončení léta, když už se za okny všichni čerti honí a ven se nikomu nechce, připomínají krásné vzpomínky na slunce a letní pohodu. Levandulové paličky jsou zároveň výbornými pomocníky pro provonění prádla nebo povlečení uloženého ve skříni a k odhánění molů (k tomu jsou hlavně určeny).
Na výrobu levandulových paliček jsem přišla díky Receptáři prima nápadů a jejich videu na YouTube, kde je pracovní postup velmi dobře vysvětlen. Nemusíte se vůbec bát, není to nijak komplikované a krásně voňavý výsledek vznikne během několika málo minut.
Určitě mi dáte za pravdu, že nápadů na tvoření z levandule je celá řada a všechny jsou krásné, protože tvoření z této voňavé dámy je opravdová radost. Napište mi, co rádi z levandule vyrábíte vy! Těším se na všechny vaše nápady!
Leave a Reply