Svým majestátným vzezřením přitahují naši pozornost a nechávají nás přemýšlet, jak bylo možné něco takového v minulosti postavit. Římské akvadukty, které jsou důkazem velkého stavebního umu, je možné ještě dnes na mnoha místech vidět. Pojďte se seznámit se sedmi nejkrásnějšími a inspirujte se pro některou z vašich dalších cest.
Název akvadukt pochází z latinského spojení dvou slov aqua – voda a ducere – vést a tyto obří stavby sloužily pro přívod vody od místa zdroje až do místa až do místa její potřeby. Při stavbě byly akvadukty vedeny nad úrovní okolního terénu, protože musely být nejenom rovné, ale zároveň částečně s mírným sklonem. Díky mostním obloukům nebo povrchovým kanálům bylo možné překonat případné překážky na cestě.
Z jakého materiálu se stavěly? Ve starověku byl hlavním materiálem kámen a dřevo, v novověku se již používal jen kámen. Jejich stavbou se proslavili hlavně Římané, kteří je stavěli po celé Evropě, aby přivedli vodu do svých měst. Přiváděná voda měla různé využití, od používání ve veřejných i soukromých lázních, fontánách, při těžbě nebo v zemědělství. Některé akvadukty se používaly několik desítek let a byly vždy velkou chloubou každého města, neboť přitahovaly pozornost a návštěvníkům vyrážely dech stejně jako dnes.
1. Akvadukt Segovia, Španělsko
Krásnou ukázkou římského stavitelství je akvadukt ve španělské Segovii, nejlépe zachovalý římský akvaduktů na Pyrenejském poloostrově. Akvadukt patří k hlavním památkám města a objevuje se také v jeho erbu. Odhaduje se, že byl postaven v 1 století n.l. a jeho výška je 25,5 metrů. Od roku 1985 se společně s historickým centrem města řadí mezi Světové památky UNESCO.
2. Valentův akvadukt, Turecko
Dodávku vody z Bělehradského lesa do Konstantinopolu, dnešního Istanbulu, zajišťoval akvadukt, s jehož stavbou začali v době vlády Konstantnina I, ale dokončili až na císařský stolec usedl císař Valenta. Všichni jeho následovníci akvadukt udržovali a to až do konce 19. století. Původní délka akvaduktu byla necelý kilometr a dnes lze obdivovat krásných 600 metrů z původního potrubí, které se táhne ve výšce 18,5 metrů nad údolím mezi Fathinu a Beyazitu.
3. Akvadukt Pont de les Ferreres, Španělsko
Španělské město Tarragona nabízí úchvatnou podívanou na akvadukt, který je také znám pod jménem Pont del Diable. V minulosti zajišťoval dodávku vody do Tárraco, dnešního katalánského města Tarragona. Výška akvaduktu je 27 metrů a délka 249 metrů.
4. Akvadukt Pont du Gard, Francie
Tento z celé Evropy nejlépe zachovaný římský akvadukt se nachází jen několik málo minut jízdy autem od Avignonu. Překlenuje řeku Gard a přiváděl vodu do římské kolonie Nemausus, dnešní město Nimes. Akvadukt patří k mistrovským dílům římského stavitelství a odhaduje se, že byl postaven za vlády císaře Augustuse. Se svojí délkou 275 kilometrů a výškou 48,8 metrů patří k nejvyšším akvaduktům vůbec. V době své největší slávy do Nimes přiváděl přibližně 23 000 m3 vody denně. V roce 1985 byla přidán na Seznam světového dědictví UNESCO.
5. Akvadukt Los Milagros, Španělsko
Tato jedinečná stavba zajištovala vodu pro římskou kolonii Emerita Augusta v Meridě. Odhaduje se, že byl postaven v 1. století n.l. Akvadukt se do dnešních dnů celý nedochoval, ale i ruiny, které zůstaly, nám dokazují stavitelské mistrovství. Akvadukt měl výšku 27 metrů a délku 249 metrů. Vypravíte-li se sem, pak si v Meridě rozhodně nenechte ujít také návštěvu římského divadla.
6. Akvadukt Caesarea, Izrael
Caesarea Maritima starověké město, ležící u Středozemního moře a postavené v 1. století n.l. Herodesem Velikým na počest císaře Augustuse Caesara. Bohatou ukázku římského stavitelství zde doplňují také ruiny jednoho z největších akvaduktů římské říše. Vodu tento akvadukt do města přiváděl z hory Carmel, vzdálené přibližně 15 kilometrů od města.
7. Akvadukt Aqua Alexandrina, Itálie
Římský akvadukt Aqua Alexandrina, dlouhý 22,4 km, zajišťoval přívod vody z Pantano Borghese do Alexandrijský lázní. Byl posledním z jedenácti římských akvaduktů a odhaduje se, že byl postaven ve 3. století n.l. S ohledem na počasí byl akvadukt schopen do města dodávat 120 000 – 300 000 m3 vody za den. Nejzachovalejší část je podél Via dei Pioppi a Via degli Olmi. Naopak nejvyšším místem akvaduktu je v blízkosti Viale Palimor Togliatti (25m), kde je možné se jeho krásou také pokochat.
Který z akvaduktů se vám líbí nejvíce? Měli jste již možnot některý z nich navštívit? Těším se na všechny vaše komentáře!
Leave a Reply